Światowy biznes w Maroku

Biznes po właściwej stronie

Jak dobrze sprzedać dom ?

Jak dobrze sprzedać dom ?

Sprzedaż domu to poważne wyzwanie, skupiając się na szczegółach nie jest jednak takie skomplikowane na jakie mogłoby się pierwotnie wydawać.

Sprzedaż- samemu, czy z pośrednikiem?

Należy zaznaczyć, że sprzedając dom możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli pośredników nieruchomości. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie zdjęcie ze sprzedającego konieczności napisania ogłoszenia, pozycjonowania, czy oprowadzania po domu. Biura zajmują się dosłownie wszystkim. Nie ma limitów podpisanych umów z biurami- nasz dom może być więc oferowany przez kilka niezależnych podmiotów (chyba, że zdecydujemy się na ofertę na wyłączność- wtedy w całości oddajemy temat sprzedaży jednemu graczowi). Wadą takiego rozwiązania są dodatkowe koszty- stanowiące zazwyczaj odpowiedni procent sprzedaży.

Decydując się na sprzedaż samemu– całość formalności spoczywa na sprzedającym. Poniżej podpowiem na co zwrócić uwagę chcąc wystawić ofertę i finalnie sprzedać nieruchomość.

Najważniejsze to ustalić odpowiednią cenę – podstawy to dobre badanie konkurencji, skupienie się na szczegółach i tym co wyróżnia naszą nieruchomość, ustalenie czy zależy nam na czasie sprzedaży. Warto dodać, że i tu możemy zlecić zadanie specjalistom.

Kolejnym niezbędnym punktem jest stworzenie dobrego opisu– skupmy się na konkretach, wymiarach, układzie pomieszczeń, lokalizacji, istotnych detalach. To również jest miejsce, w którym możemy się pochwalić- odbytymi remontami, wymianą instalacji , dodatkami, które wyróżniają naszą nieruchomość na tle innych- w kwestii wyglądu czy funkcjonalności. Opis powinien być jak najbardziej konkretny, zawierający najważniejsze informacje. Ma zachęcić potencjalnego nabywcę na umówienie się i obejrzenie nieruchomości- wtedy będzie czas na wszelkie dodatkowe pytania.

Ostatnią, ale wcale nie najmniej istotną rzeczą, o którą należy zadbać są dobre zdjęcia.  Należy zadbać o odpowiednie światło, możliwie posprzątać oferowaną nieruchomość. W popularnych portalach z ogłoszeniami mamy zazwyczaj limit zdjęć- pokażmy te najlepsze (zgodne z prawdą oczywiście)! Jako zdjęcie główne najlepiej wystawić zdjęcie ogólne- na przykład domu z perspektywy, pięknego ogrodu. Najlepiej znaleźć zdjęcie, które przykuje uwagę potencjalnego nabywcy i skłoni go do otwarcia pozostałych zdjęć i opisu.

Zaopatrzeni we wszystkie szczegóły możemy przystąpić do wystawienia oferty- mając przygotowaną cenę, opis i zdjęcia nasze ogłoszenie możemy umieścić na wszystkich popularnych serwisach internetowych, a także w gazetach. Im więcej ogłoszeń umieścimy, tym większa szansa na to, że nasze ogłoszenie zostanie zauważone.

Powodzenia

Author

  • Programista. Twierdzi, że życie to ciągły rozwój i dążenie do kolejnych celów. Hobbystycznie zajmuje się filozofią i bieganiem na krótkie dystanse.

2 komentarze on "Jak dobrze sprzedać dom ?"

Dodaj komentarz